Ograniczenia dla przedsiębiorców uległy zmianie. W ramach określonego reżimu sanitarnego od 12 lutego otwarte będą hotele, stoki, kina, teatry, baseny. Nowe zasady będą obowiązywały na razie przez dwa tygodnie. Po tej dacie obostrzenia wyglądać będą następująco:
- hotele – dostępne będą dla wszystkich gości, działając z zachowaniem reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi musi pozostać pusta, posiłki serwowane będą tylko do pokoi na zamówienie gości. Restauracje hotelowe pozostają zamknięte).
- kina, teatry, opery i filharmonie zostaną otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki wśród widowni i całkowity zakaz konsumpcji.
- otwarte baseny – ale Aquaparki nadal zamknięte.
- otwarte stoki narciarskie.
- otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – można uprawiać amatorski sport.
- siłownie nadal pozostają zamknięte.
- tak samo dyskoteki i kluby nocne,
- restauracje i lokale gastronomiczne mogą dostarczać jedzenie jedynie na wynos lub dowóz,
- zamknięte pozostają kasyna,
- nadal obowiązuje zakaz organizacji stacjonarnych targów i wystaw branżowych,
- zamknięte pozostają wesołe miasteczka, parki i inne miejsca rozrywki lub rekreacji.
Wsparcie dla przedsiębiorców, którzy musieli zamknąć swoje firmy
Wiele podmiotów z wymienionych branż to małe przedsiębiorstwa. Jedną z form wsparcia rządu jest subwencja w ramach tarczy finansowej PFR 2.0. dla firm z sektora MŚP. Dofinansowanie przysługuje wybranym branżom, które odnotowały przynajmniej 30% spadek obrotów w okresie od kwietnia do grudnia lub od października do grudnia 2020 roku porównując do analogicznego okresu w 2019 roku. Pełne zestawienie PKD dla PFR 2.0 można znaleźć tutaj: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/sprawy-urzedowe/chce-przestrzegac-przepisow-szczegolnych/tarcza-finansowa-pfr-2-0-dla-mikrofirm-malych-i-srednich-firm-wsparcie-dla-45-branz#5
Niezadowolenie przedsiębiorców
Co na ten temat sądzą przedsiębiorcy? Nie mają dobrego zdania na temat przygotowanych rozwiązań pomocowych, gdyż budzą one kontrowersje. Ustawodawcy zarzuca się głównie, że nie uwzględnia powiązań między branżami i bardzo restrykcyjnie ograniczył zakres uprawnionych do pomocy.
Można to pokazać na przykładzie firm gastronomicznych. Różne formy takiej działalności zostały uwzględnione na liście PFR 2.0:
56.10.A – Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne
56.10.B – Ruchome placówki gastronomiczne
56.29.Z – Pozostała usługowa działalność gastronomiczna
56.30.Z – Przygotowywanie i podawanie napojów
Jednak nie jest to pełen zakres usług gastronomicznych. Przykład: PKD 10.71z nie znalazło się na liście uprawnionych do otrzymania pomocy. Jest to ciastkarstwo i piekarnictwo, czyli poza wypiekiem pieczywa także przygotowanie tortów, ciast, deserów – tego wszystkiego, co zamawiane jest podczas przyjęć, bankietów, wesel, ale też szkoleń czy spotkań firmowych, a więc wydarzeń, które teraz nie mogą się odbywać. Wpływ pandemii na działanie firm specjalizujących się w słodkościach jest bezsprzeczny, jednak wsparcie się im nie należy.
Takich przypadków jest więcej, dlatego niezadowolenie przedsiębiorców narasta.
– Na lockdownie niektórych branż tracą wszystkie. Gospodarka jest zespołem naczyń połączonych. Zamknięcie jednych branż odbija się na innych. – Tak ograniczenia dla przedsiębiorców komentuje właścicielka biura rachunkowego – Właściwa pomoc to uproszczenie procedur podatkowych i sposobu rozliczania podatków. To jasne i precyzyjne przepisy bez wianuszka interpretacji. Państwo ma utrzymywać się z podatków, nie grzywien płaconych przez przedsiębiorców, bo w tej chwili to jest największą patologią w Polsce – dodaje.
Sprawę skomentował dla nas także zielonogórski przedsiębiorca:
– Uważam, że prowadzona polityka informacyjna jest dalece niewystarczająca w tej kwestii. Powinno się wytłumaczyć, dlaczego jedni przedsiębiorcy mogą działać, a inni, ze względu na zagrożenie COVID-19, nie. Trudno przedsiębiorcom zrozumieć, że np. wielkopowierzchniowe sklepy meblowe mogą być otwarte, (przebywają w nich codziennie setki anonimowych osób, a o rygor i sterylność w takich przestrzeniach trudno), a już klub fitness, w którym bywa 100-150 osób dziennie, w większości są to ludzie fizycznie zdrowi (inaczej nie byliby w stanie ćwiczyć), łatwo jest kontrolować imiennie kto był danego dnia obecny, jest zamknięty, ponieważ stanowi miejsce grożące transmisją wirusa. Takich przykładów jest więcej i moim zdaniem należy się nam informacja, dlaczego podjęte są takie, a nie inne decyzje.
A co Państwo sądzicie o zaproponowanej pomocy? Jak oceniacie ograniczenia dla przedsiębiorców?
Red.
Poprzedni artykuł
Członkowie Rady Uczelni odebrali akty powołania na kadencję 2021/2024
Czytaj więcej