Przedsiębiorczość

Problemy finansowe – i co dalej?

Problemy finansowe – i co dalej?

Epidemia SARS-CoV-2 i przedłużający się okres ograniczeń w swobodzie prowadzenia biznesu doprowadziły wiele firm do poważnych problemów finansowych. Jakie działania podjąć w takiej sytuacji?

Miniony rok był okresem mało przewidywalnym dla biznesu. Powstaje pytanie, jak zachować się w przypadku znacznych przestojów płatniczych – gdy zobowiązania rosną, należności nie spływają, a kolejna potencjalna fala pandemii stawia pod znakiem zapytania istnienie firmy.

 

Najgorsza jest bierność

Najgorsze możliwe podejście do problemów finansowych w firmie można podsumować stwierdzeniem: „jakoś to będzie”. To niestety bardzo częsty sposób działania małych i średnich firm, które szukają pomocy w rozwiązaniu ich problemów dopiero, kiedy sytuacji staje się krańcowo zła. Problem nierozwiązany i odłożony na bok ma to do siebie, że wraca po czasie ze zwielokrotnioną siłą. Czasem proste działania mogą przynieść ogromne rezultaty, o ile w odpowiednim czasie zostaną wdrożone.

 

Ściągnij wierzytelności

Przede wszystkim należy zadbać o bieżące odzyskiwanie zaległych płatności. Tutaj często działa zasada „kto pierwszy, ten lepszy” – kontrahenci w początkowym etapie problemów finansowych są jeszcze skłonni rozmawiać o ugodach, częściowych płatnościach lub rozliczać zaległości w barterze. Czasami lepiej jest odzyskać należną płatność w części lub w towarze, niż narażać się na ryzyko bezskutecznej egzekucji komorniczej po procesie sądowym. Często spotykam się z bardzo długim oczekiwaniem klientów na choćby wysłanie wezwania do zapłaty. Trudno to racjonalnie uzasadnić.

 

Zawieraj ugody

W przypadku zatorów w regulowaniu zobowiązań warto rozmawiać z wierzycielami. Początek problemów to dobry moment na rozmowy ugodowe – szczególnie z długoletnimi współpracownikami. Dobrze wynegocjowana ugoda pozwoli nie tylko na dopasowanie sposobu spłaty do rzeczywistych możliwości. Często takie ugody prowadzą do uspokojenia sytuacji i pozwalają na prowadzenie dalszej współpracy między firmami. W biznesie liczy się uczciwość, a jasne przedstawienie sytuacji może pomóc zachować kontrahentów również w trudnych czasach.

 

Czy zbywać majątek?

Ucieczka z majątkiem firmy może spowodować wiele negatywnych konsekwencji. Doprowadzenie do pokrzywdzenia wierzycieli wiąże się z odpowiedzialnością karną. Pogłębienie niewypłacalności poprzez zbycie składników majątku może zostać zakwestionowane co do swojej skuteczności w drodze skargi pauliańskiej. W przypadku poważnych problemów finansowych i zagrożenia wypłacalności firmy nieprzemyślane ruchy majątkowe mogą być początkiem bardzo poważnych problemów. Warto mieć to na uwadze.

 

Upadłość czy restrukturyzacja?

Zainicjowanie postępowania upadłościowego nie musi oznaczać wyłącznie likwidacji majątku firmy. Możliwe jest przeprowadzenie postępowania sanacyjnego, które pozwoli na naprawę złej sytuacji firmy i umożliwi jej dalsze funkcjonowanie na rynku. Istotny jest tu czynnik czasu – możliwe jest m.in. uniknięcie osobistej odpowiedzialności za długi spółki przez członków zarządu sp. z o.o. Ważne jest, żeby podjąć odpowiednie działania we właściwym czasie.

Podsumowując – wystąpienie problemów finansowych jest wpisane w ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Znaczna część problemów może zostać rozwiązana, o ile odpowiednio szybko zostaną podjęte profesjonalne działania związane z naprawą finansów firmy. W takich przypadkach działanie na własną rękę może okazać się zgubne.

Sławomir Wojciechowski

Poprzedni artykuł

Frutti di mare o posmaku sushi

Czytaj więcej
Następny artykuł

Tempus Polska – 20 lecie powstania firmy

Czytaj więcej

ul. Reja 6, 65-076 Zielona Góra
Tel. 784 641 622
E-mail: a.goliczewska@opzl.pl