
Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze jest odpowiedzialny za utworzenie i prowadzenie dwóch Centrów Integracji Cudzoziemców na terenie woj. lubuskiego: jednego w Zielonej Górze (w ramach projektu dofinansowanego ze środków EFS+) oraz drugiego w Gorzowie Wlkp. (w ramach projektu dofinansowanego ze środków FAMI). Oba mają wspierać cudzoziemców przebywających legalnie na terenie województwa lubuskiego.
Centrum Integracji Cudzoziemców w Zielonej Górze (z siedzibą przy Placu Matejki 19/5a) zostało utworzone w czerwcu 2024 r. w ramach projektu pt. „Twój los w Twoich rękach – wsparcie społeczne i zawodowe cudzoziemców”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach Priorytetu 6 Fundusze Europejskie na wsparcie obywateli, Działania 6.12 Integracja obywateli państw trzecich Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021 – 2027. Wsparcie oferowane przez Centrum skierowane jest do cudzoziemców (obywateli państw trzecich – spoza UE), przebywających legalnie na terenie województwa lubuskiego na podstawie dokumentów upoważniających ich do pobytu i/lub pracy.
Uczestnik projektu może skorzystać ze wsparcia dot. integracji społecznej oraz zawodowej. Centrum Integracji Cudzoziemców oferuje migrantom zarówno naukę języka polskiego jak i doradztwo zawodowe, szkolenia zawodowe, refundację specjalistycznych szkoleń zawodowych, a także doradztwo w kwestii zakładania własnej działalności gospodarczej oraz pomocy w legalizacji zatrudnienia. Działania te przekładają się na większą dostępność wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy, lepszą adaptację cudzoziemców w miejscu pracy oraz zredukowanie barier językowych, co prowadzi do poprawy efektywności pracy, jak i zmniejsza nieporozumienia na linii pracownik – pracodawca. Nadal mamy „rynek pracownika” i problem niedoboru pracowników w wielu zawodach pozostaje aktualny. Lepsza integracja cudzoziemców na rynku pracy oznacza większą siłę nabywczą, co przekłada się na rozwój lokalnej gospodarki.
Centrum Integracji Cudzoziemcom w Zielonej Górze wsparło swą pomocą już ponad 660 cudzoziemców z różnych krajów takich jak: Ukraina, Rosja, Filipiny, Kolumbia, Białoruś, Izrael, Mołdawia, Indie, Mongolia, Nepal, Tajlandia, Brazylia, Meksyku, Serbia.
Warto również zaznaczyć, że podobne Centrum Integracji Cudzoziemców planowane jest do utworzenia w Gorzowie Wlkp. w ramach projektu „Akcja – Migracja.
Lubuskie Centrum Integracji Cudzoziemców ”, współfinansowanego ze środków Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI). Wsparcie oferowane przez ww. Centrum powinno rozpocząć się w lipcu 2025 r. i oferować następujące formy wsparcia:
- wsparcie informacyjno-doradcze,
- kursy nauki języka polskiego jako obcego,
- opieka psychologiczna dla dzieci,
- wsparcie w zakresie legalizacji pobytu,
- wsparcie prawne w zakresie zatrudnienia i praw pracowniczych,
- kursy adaptacyjno/orientacyjne,
- działania mające na celu przeciwdziałanie przemocy domowej i handlowi ludźmi,
- szkolenia dla pracowników oświaty, administracji publicznej oraz personelu projektu z zakresu integracji i pracy ze społeczeństwem wielokulturowym,
- działania mające na celu wsparcie współpracy organów administracji publicznej świadczących usługi i wsparcie dla obywateli państw trzecich,
- działania promocyjno-informacyjne poprzez stronę internetową i konta w mediach społecznościowych informujące o działaniach projektowych CIC i promujące wsparcie, służące rekrutacji na poszczególne wydarzenia.
Spodziewanym efektem oferowanego przez Centra wsparcia jest pomoc cudzoziemcom w wejściu na rynek pracy, co przyczyni się do rozwoju regionu.
Dzięki działaniu ww. Centrów Integracji Cudzoziemców nasze województwo zyska lepiej zintegrowane społeczeństwo, które będzie sprawniej funkcjonować zarówno w aspekcie społecznym jak i zawodowym, a także kulturowym i językowym.
Maciej Rogaliński
Kierownik Zespołu ds. Cudzoziemców
Centrum Integracji Cudzoziemców w Zielonej Górze
Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze
Poprzedni artykuł
Zewnętrzny dyrektor finansowy- elastyczne rozwiązanie dla nowoczesnych firm
Czytaj więcejNastępny artykuł
Nowa rzeczywistość rekrutacyjna. Jakie kompetencje będą kluczowe na rynku pracy w najbliższej dekadzie – i jak je znaleźć?
Czytaj więcej