Biznes

Zarządzanie w gospodarce odpadami przynosi korzyści dla firm

Zarządzanie w gospodarce  odpadami przynosi korzyści  dla firm

Coraz częściej spotykamy się z modelem gospodarczym przyszłości, w którym różnorodne zasoby krążą w obiegu zamkniętym. Hasła takie jak gospodarka odpadami, recykling, utylizacja nie są już nam obce, natomiast restrukturyzacja przedsiębiorstw w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym wzbudza już wiele pytań. O ekonomicznych aspektach restrukturyzacji firm, z dr Jackiem Adamczakiem Dyrektorem Zarządzającym GRUPY EKOPRO rozmawia Patrycja Izydorek-Ilnicka.

W GRUPIE EKOPRO zajmuje się Pan obszarami badawczymi, prawnymi i ekonomicznymi w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstw, w kierunku transformacji polskich firm do zastosowania gospodarki o obiegu zamkniętym.

Tak, jako firma skupiamy się na na szeroko rozumianych obszarach ochrony środowiska. Razem z Panem dr inż. Tomaszem Nalewą jesteśmy wspólnikami Grupy EKOPRO, która od 2015 roku działa na rynku jako firma rodzinna. Zaczynaliśmy jako Recyklerzy, zajmując się skupem, sprzedażą i przetwórstwem polietylenu o wysokiej gęstości (tworzywo HDPE). Nasza działalność zamykała się w modelu gospodarki obiegu zamkniętego, dlatego postanowiliśmy propagować ten model biznesowy również wśród innych przedsiębiorców.

Mówi Pan o 2015 roku. Wtedy model gospodarki obiegu zamkniętego chyba nie był jeszcze dość znany i stosowany?

Tak i ponieważ trudno nam było znaleźć do obsługi firmę, która rozumiałaby przepisy i specyfikę działalności naszej branży, sami rozpoczęliśmy pogłębiać naszą wiedzę w obszarach ochrony środowiska związanej z gospodarką odpadami, opakowaniami i emisjami. Dlatego oprócz działalności handlowo-produkcyjnej stworzyliśmy 2018 roku dział prawno-konsultingowo-szkoleniowy.  Okazało się, że jest bardzo duże zainteresowanie na eksperckie usługi w szeroko rozumianej ochronie środowiska, a wykształcenie kierunkowe i wieloletnie doświadczenie zawodowe kadry zarządzającej, daje wiele możliwości stworzenia kompleksowej, indywidualnie dopasowanej do poszczególnych branż, usługi dla przedsiębiorców.

Z jakimi problemami przychodzą do was przedsiębiorcy, w jaki sposób staracie się im pomóc?

Problemy, z którymi najczęściej przychodzą do nas nasi Klienci, to obowiązki wynikające z wprowadzania przedsiębiorstw pod kątem ich obowiązków rejestrowo-sprawozdawczych w zakresie wprowadzania produktów i opakowań na rynki Unii Europejskiej i Polski. Dlatego rozpoczęliśmy świadczyć usługę doradztwa i nadzoru we wszystkich procesach administracyjnych i prawnych związanych z gospodarką odpadami i opakowaniami w bieżącej działalności i sprawozdawczości przedsiębiorstw w poszczególnych rejestrach na terenie Polski oraz Unii Europejskiej. Dzisiaj rejestrujemy, nadzorujemy i wspieramy przedsiębiorców przez cały rok z rozliczeniami i raportami zarówno w opakowaniach jednostkowych, jak i transportowych.  Ale pomagamy także przedsiębiorstwom w zakresie stałej i zadaniowej obsługi w polskich systemach sprawozdawczo-rejestrowych BDO (Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami) oraz KOBiZE (Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami).

fot. EKOPRO

Dzisiaj model gospodarki o obiegu zamkniętym jest coraz bardziej słyszalny. Część środków z funduszy UE będzie przeznaczone również na ten cel. Wygląda na to, że świadomość potrzeby dbania o środowisko wzrasta, a czy wiedza na temat odzysku surowców jest już powszechna i ma swoje praktyczne zastosowanie?

Przedsiębiorcy mają już dzisiaj wiedzę, że regulacje prawne związane z odzyskiem surowców oraz coraz większa świadomość ekologiczna wśród konsumentów, będą wymuszać w przedsiębiorstwach fundamentalne zmiany w ich działalności. Konsumenci, a szczególnie ich młoda część, coraz częściej będzie wybierać produkty przyjazne dla środowiska, trwałe, wielokrotnego użytku, które łatwo można poddać recyklingowi. Dlatego GRUPA EKOPRO wspólnie ze swoimi Klientami szuka w ich przedsiębiorstwach i organizacjach innowacyjnych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami, gospodarki opakowaniami i gospodarki emisjami, które przyczynią się do tworzenia nowych możliwości w zakresie oszczędności surowcowej i klimatycznej tak, aby przedsiębiorca mógł sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jego przedsiębiorstwo prawidłowo wypełnia swoje zobowiązania wobec wszystkich przepisów prawnych w zakresie ochrony środowiska. Dlatego pomagamy również przedsiębiorcom w zakresie projektowania takich opakowań oraz produktów, gdzie możliwe będzie kontrolowanie ich odzysku jako surowca, w całym łańcuchu dostaw.

Pomagacie w zakresie projektowania opakowań i produktów, aby potem odzyskać surowiec do dalszej przeróbki – brzmi dumnie. Co jest waszym podstawowym celem?

Działalność gospodarcza często powoduje nieodwracalne zmiany w środowisku klimatycznym. Jednym z kluczowych problemów dzisiejszych gospodarek są gromadzone w sposób niekontrolowany odpady i niekontrolowane emisje, które nie są wykorzystywane ponownie w obiegu gospodarczym. Dlatego podstawowym celem jakie podejmuje GRUPA EKOPRO w zakresie zwiększenia świadomości wśród przedsiębiorców, to informacje o modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, której celem jest taki model działalności przedsiębiorstwa, gdzie będzie ono mogło przyczynić się do swojego rozwoju ekologicznego i ekonomicznego, z jednej strony poprzez wykorzystanie odpadów, jako surowca do ponownego użycia, co niesie za sobą korzyści ekologiczne, a z drugiej strony, poprzez wykorzystanie odpadów jako surowca energetycznego, co niesie za sobą niewątpliwe korzyści ekonomiczne.

GRUPA EKOPRO bardzo wysoką wagę przywiązuje do edukacji ekologicznej wśród swoich Klientów, która jest strategicznym obszarem do wdrożenia większości rozwiązań i odpowiednich postaw społecznych związanych z ochroną środowiska i ochroną klimatu. Dlatego stworzyła w swoich zasobach specjalny dział szkoleniowy, który rozpowszechnia wśród przedsiębiorców, ale również w społecznościowych mediach informacje, na temat takiego obiegu surowców, który wpisuje się w gospodarkę o obiegu zamkniętym. To model, którego celem jest unikanie powstawania odpadów. Rozpowszechniamy również wśród przedsiębiorców i konsumentów informacje o produktach pochodzących z recyklingu, ich akceptacji, o świadomym korzystaniu z takich zasobów jak woda i powietrze, selektywnej zbiórce i segregacji odpadów zarówno komunalnych, jak i przemysłowych u źródła, ale przede wszystkim o unikaniu produktów jednorazowych. Pomagamy również naszym Klientom w projektowaniu grafiki stron internetowych przy tworzeniu wizerunku i promocji ich marki oraz wszystkich działaniach marketingowych, mających na celu przygotowanie strategii wprowadzania ich produktu lub usługi na rynek, jego promocji, jak również kreowania pozytywnego, ekologicznego wizerunku zarówno produktu, jak i opakowania z wykorzystaniem przyjaznych materiałów i surowców.

Jakie są Wasze plany na przyszłość?

Celem GRUPY EKOPRO na przyszłość, jest stworzenie takiej usługi doradczej i eksperckiej, która będzie indywidualnie dopasowana do potrzeb każdego przedsiębiorstwa i przełoży się bezpośrednio na jak najlepszy ich rozwój w walce o ochronę środowiska oraz ochronę klimatu, w celu poprawy warunków bytu lokalnej ludności, całych społeczeństw, ale przede wszystkim przyszłych pokoleń.

dr Jacek Adamczak

dyrektor zarządzający/wspólnik, prawnik, eko-
nomista i wykładowca akademicki związany
z Zakładem Finansów Przedsiębiorstwa SGH
w Warszawie. Jego obszary badawcze, to prawne
i ekonomiczne aspekty restrukturyzacji przed-
siębiorstw związane z transformacją polskiej
gospodarki w kierunku gospodarki o obiegu
zamkniętym.

Poprzedni artykuł

Elektryczna flota przyszłością firm

Czytaj więcej
Następny artykuł

Kierunek eksport – rynek brytyjski, 12.12.2023, Zielona Góra

Czytaj więcej

ul. Reja 6, 65-076 Zielona Góra
Tel. 784 641 622
E-mail: a.goliczewska@opzl.pl