Biznes

Zmiany w podatkach w 2025 roku

Zmiany w podatkach w 2025 roku

Od 1 stycznia zmieniły się właściwie wszystkie główne podatki: PIT, CIT, VAT, akcyza, a także podatek od nieruchomości. Zmiany w podatkach omawia Sylwia Śramkiewicz.

W 2024 roku ustawodawca podatkowy nie próżnował i przygotował m.in.: kasowy PIT, możliwość skorzystania ze zwolnienia z VAT dla podmiotów działających w Polsce i Unii Europejskiej, zwiększenie od marca akcyzy na wyroby tytoniowe i wiele innych. Ważną zmianą dla przedsiębiorców jest podniesienie limitu dla ksiąg rachunkowych, zmniejszenie limitu dla statusu małego podatnika, a dla dużych podmiotów nowy JPK_CIT oraz globalny podatek minimalny (tzw. wyrównawczy).

Kasowy PIT

Kasowy PIT dedykowany jest przedsiębiorcom o przychodach do 250 tys. Euro. Umożliwia on uznanie za datę uzyskania przychodu, datę w jakiej zostanie uregulowana należność, w tym zapłacona zaliczka, przedpłata czy rata. Po upływie dwóch lat od daty wystawienia faktury podatnik będzie zobowiązany rozpoznać przychód, nawet jeśli do tego czasu nie otrzyma od kontrahenta zapłaty. Warunkiem zastosowania rozliczenia kasowego będzie właściwe udokumentowanie transakcji czyli wystawienie faktur w prawidłowych terminach. Co istotne zastosowanie kasowego rozliczenia PIT nie będzie miało wpływu na sposób rozliczenia podatku dochodowego przez naszych kontrahentów.

Podatek minimalny

W 2025 r. firmy, które za ubiegły rok podatkowy wykazały stratę lub niską rentowność, będą zobowiązane do uregulowania 10% podatku minimalnego. Danina ta wprowadzona została w ramach Polskiego Ładu, ale w tym roku będzie opłacana po raz pierwszy. Podatek minimalny wymierzony jest w przedsiębiorstwa, które mimo osiągania znaczących
przychodów wykazują znikome lub zerowe dochody, unikając w ten sposób opodatkowania. W kręgu zainteresowania ustawodawcy są podatnicy CIT którzy ponieśli stratę z działalności gospodarczej albo, osiągnęli udział dochodów w przychodach z działalności gospodarczej na poziomie nie większym niż 2%. Z tej grupy wyłączono jednak różne grupy podatników, uznając ich nierentowność lub straty, za przejściowe lub usprawiedliwione okolicznościami albo charakterem prowadzonej działalności gospodarczej. Zwolnienie to obejmuje m.in. małych podatników.

Zwolnienia z VAT dla podmiotów działających w Polsce i Unii Europejskiej

W wyniku nowelizacji ustawy o VAT dokonano implementacji do krajowego porządku prawnego unijnych przepisów i wprowadzono zmiany w wyniku których podmiotowe zwolnienie z VAT przysługuje zarówno podatnikom posiadającym siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju jak i podatnikom posiadającym siedzibę działalności w państwie członkowskim innym niż Polska. Analogicznie polscy podatnicy mogą stosować zwolnienie z VAT w innym kraju unijnym niż Polska. Nie przysługuje ono natomiast podatnikom posiadającym siedzibę działalności gospodarczej w państwach trzecich. Nowe zasady nazywane są procedurą SME (procedurą dla małych przedsiębiorstw).

Zmiany w procedurze kontroli skarbowej

Szykują się zmiany w zakresie zasad przeprowadzania kontroli u przedsiębiorców. Częstotliwość kontroli ma być uzależniona od oceny ryzyka danego przedsiębiorstwa. W przypadku niskiego ryzyka kontrola będzie przeprowadzana nie częściej niż raz na 5 lat, w przypadku średniego ryzyka, nie częściej niż raz na 3 lata, a w przypadku wysokiego ryzyka, nie częściej niż raz na 2 lata. Ponadto skróceniu ma ulec czas przeprowadzania czynności sprawdzających u mikro przedsiębiorców, a organy kontroli mają publikować okresowe plany kontroli i analizy prawdopodobieństwa naruszenia prawa w ramach wykonywania działalności gospodarczej.

Podniesienie limitu dla Ksiąg Rachunkowych

Limit przychodów wyznaczający obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przez osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz przedsiębiorstwa w spadku został zwiększony z 2.000.000 euro do 2.500.000 euro. Nowy limit ma zastosowanie po raz pierwszy do roku obrotowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2024 r. Aby ustalić wielkości przychodów w celu porównania ich z limitem 2.500.000 euro należy uwzględnić przychody z roku obrotowego rozpoczynającego się po 31
grudnia 2023 r. Podsumowując, wymienione podmioty wykonujące działalność gospodarczą są zobowiązane do prowadzenia w 2025 r. ksiąg rachunkowych, jeśli ich przychody za 2024 r., wyniosły co najmniej 10.711.500 zł.

Sylwia Śramkiewicz
Dyplomowana księgowa z wieloletnim doświadczeniem w obsłudze
podmiotów gospodarczych różnych branż. Od 2010 roku
właścicielka Firmy Biuro Finansowo – Księgowe Sylwia Śramkiewicz.

Poprzedni artykuł

Innowacyjne połączenie nauki i biznesu – ITECH

Czytaj więcej
Następny artykuł

O budowaniu strategii i pokonywaniu wyzwań

Czytaj więcej

ul. Reja 6, 65-076 Zielona Góra
Tel. 884 782 630
E-mail: b.przybylska@opzl.pl