Pracodawcy

KONGRES HR 2023: kwalifikacje pracownika nowej generacji

KONGRES HR 2023: kwalifikacje pracownika  nowej generacji

Za nami pierwsza edycja lubuskiego Kongresu HR. W dniu 6 czerwca br. w pilotażowej odsłonie wydarzenia, skupiliśmy się na kwalifikacjach pracownika nowej generacji. Staraliśmy się odpowiedzieć na kluczowe pytanie: kim jest dzisiaj młody człowiek i jak z nim pracować?

W dzisiejszych niestabilnych i zmiennych czasach wyzwań dla przedsiębiorców nie brakuje. Niezwykle dynamicznym obszarem, z którym mierzą się wszystkie firmy, niezależnie od wielkości i branży jest szeroko pojęty HR. Dzisiejsi pracodawcy muszą borykać się z wyzwaniem łączenia w swoich firmach nawet czterech, skrajnie różnych pokoleń. Firmy muszą wiedzieć przede wszystkim, jak przyciągnąć pokolenie „Z”, które obecnie wchodzi na rynek pracy. Okazuje się, że samo zachęcenie „Z-tki” do zatrudnienia się w naszej firmie, to nawet nie połowa sukcesu. Potem pozostaje zbudowanie takiej współpracy, która usatysfakcjonuje zarówno szefa jak i pracownika nowej generacji i pozwoli na jego długofalowe utrzymanie. Czy jest to proste? Starym modelem HR’u z pewnością tego nie osiągniemy.

Chcąc odpowiedzieć na te wszystkie trudne pytania, zaprosiliśmy do współpracy specjalistów z branży HR oraz instytucje blisko związane z systemem edukacyjnym. Współorganizatorem Kongresu HR 2023 był Uniwersytet Zielonogórski. Partnerami merytorycznymi wydarzenia został Instytut Badań Edukacyjnych oraz firma Audit HR Sp. z o.o., a także Centrum Liderów Biznesu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dzięki temu, udało nam się zebrać i połączyć głos jednostek edukacyjnych, firm i instytucji otoczenia biznesu, co zagwarantowało wielowymiarowe spojrzenie na współczesny HR.

fot. OPZL

W pierwszym panelu: M u l t i p o k o l e n i o w o ś ć szansą na rozwój – generacja Z na rynku pracy, firma Audit HR Sp. z o.o. opowiedziała o czterech pokoleniach na rynku pracy. W panelu poruszono także temat nowej rzeczywistości w firmie – mamy do czynienia z erą home office, call’ów i feedbeków. Kolejny aspekt tej części, to zagadnienie mulikulti – czyli otwartość na różnorodność i odejście od starego systemu liderstwa: mistrz– uczeń. Dzisiaj mentor to nowy manager. Nie zabrakło również kwestii związanych z nowoczesnymi narzędziami dla HR’u. O mikropoświadczeniach, Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji i „Odznace+” opowiedzieli przedstawiciele Instytutu Badań Edukacyjnych.

Drugi panel skupiał się kompetencjach przyszłości, a z tym nierozerwalnie łączą się wartości nowoczesnego lidera. W dzisiejszych czasach, w świecie biznesu jest tendencja do tego, że często porusza się temat młodzieży, w tym młodzieży wchodzącej na rynek pracy, pomijając ich bezpośrednią perspektywę. Chcieliśmy więc, oddać żywy głos pokoleniu „Z”. Swoją przestrzeń do wystąpienia otrzymali studenci V i IV roku, Psychologii Pracy, Organizacji i Zarządzania UZ. Przedstawili prezentację: Trajektoria sukcesu dla nas dzisiejszych i wczorajszych. Studenci mieli także swój głos w debacie podsumowującej Kongres. Centrum Liderów Biznesu Uniwersytetu Zielonogórskiego współpracuje zarówno z młodzieżą jak i przedsiębiorcami w związku z tym podczas Kongresu odpowiedzieliśmy sobie na kluczowe pytanie, kim jest młody człowiek wchodzący na rynek i jak z nim współpracować? Zależało nam na jak najbardziej żywej i interaktywnej formie naszego Kongresu, dlatego chcąc poznać oczekiwania zgromadzonych przedsiębiorców Centrum Liderów Biznesu przeprowadziło sprawnie interaktywne badanie „kluczowe kompetencje przyszłości”.

Całość Kongresu zamknął nam i podsumował panel dyskusyjny – wyzwania współczesnego HR’u.

fot. OPZL

Cieszymy się, że podczas pierwszego Kongresu HR, udało się nam połączyć siły i spojrzeć na te zagadnienia z wielu różnych perspektyw. Liczymy, że uczestnicy otrzymali cenne wskazówki i świeże spojrzenie zarówno na obszar HR’u w ich firmach jak i w perspektywie krajowej. Wiemy już, na jakim etapie jesteśmy i gdzie możemy być w niedalekiej przyszłości – przyszłości nie tylko pracownika nowej generacji, ale i nowoczesnego, dostosowującego się do rynku pracodawcy. Dziękujemy za tak liczną frekwencję i żywą, merytoryczną dyskusję. Już dziś myślimy o kolejnych odsłonach tego branżowego spotkania, bo jedno jest pewne: HR zawsze będzie zmienny, dynamiczny i niesamowicie ważny. Dziś nie ma dobrego biznesu bez dobrego
HR’u.

Maciej Prządka

Poprzedni artykuł

Wodorowa przyszłość

Czytaj więcej
Następny artykuł

Elektromobilność w polskich realiach

Czytaj więcej

ul. Reja 6, 65-076 Zielona Góra
Tel. 784 641 622
E-mail: a.goliczewska@opzl.pl