Biznes Przedsiębiorczość

Jaką pomoc możesz uzyskać w czasie epidemii?

Jaką pomoc możesz uzyskać w czasie epidemii?

Kolejny lockdown stał się faktem. W sytuacji części przedsiębiorców niewiele to zmienia. Inni po raz kolejny stracili możliwość zarobkowania. Przypomnijmy, od 27 marca, na razie do 9 kwietnia, poza dotychczasowymi ograniczeniami działalności dla gastronomii, hoteli i instytucji kultury po raz kolejny zamknięte będą:

  1. salony fryzjerskie i kosmetyczne,
  2. żłobki i przedszkola (miejsca te mają obowiązek zapewnić opiekę dzieciom medyków oraz pracownikom służb porządkowych),
  3. wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe o powierzchni powyżej 2 tys. mkw), jednak nadal możliwe będzie kupienie materiałów budowlanych w hurtowniach i składach budowlanych,
  4. obiekty sportowe (oprócz sportów zawodowych).

Dodatkowe obostrzenia obejmą sklepy, targi czy placówki pocztowe do 100 mkw, gdzie obowiązywać będzie limit 1 os. na 15 mkw, oraz te obiekty o powierzchni powyżej 100 mkw, gdzie obowiązywać będzie limit 1 os. na 20 mkw.

Jak wygląda sytuacja przedsiębiorców, którzy każdego dnia tracą potencjalne przychody?

Dla właścicieli firm, które z powodu ograniczeń działalności wprowadzanych odgórnie mają problemy z utrzymaniem płynności finansowej, a w przypadku niektórych branż wręcz stoją na skraju bankructwa, władze przygotowały programy pomocowe, nazywane tarczami finansowymi.

W tej chwili od władz można otrzymać następujące formy pomocy:

– dofinansowanie wynagrodzeń: Wojewódzkie Urzędy Pracy – możliwe jest dofinansowanie wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomiczym (Tarcza 1.0, aktualne do ) lub nie objętych tym przestojem (Tarcza 4.0. Wnioski można składać do końca czerwca).

Dodatkowo Starości mają możliwość dofinansowania wynagrodzeń mikroprzedsiębiorcom oraz małym i średnim przedsiębiorcom z Funduszu pracy. Tutaj wnioski także można składać do 10 czerwca.

dotacje i pożyczki – operatorem tych środków pomocowych są Powiatowe Urzędy Pracy. Można ubiegać się o dotacje i pożyczki na pokrycie kosztów prowadzenia działalności. Warto obserwować strony www urzędów, ponieważ wnioski o taką pomoc można składać dopiero po ogłoszeniu naboru przez dyrektora PUP.

świadczenia postojowe – katalog przepisów umożliwiających wnioskowanie o świadczenia postojowe jest dość szeroki. Tę formę pomocy przewidują kolejne tarcze. Kliknij w link i sprawdź szczegóły: Tarcza 1.0 (podstawowe), Tarcza 5.0 (1. firmy turystyczne, 2. Firmy turystyczne, estradowe i wystawiennicze), Tarcza 6.0 (wg PKD, działalność artystyczna i inne), Tarcza 8.0 wg PKD

– zwolnienia z opłacania składek – w zależności od branży można ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek za styczeń 2021, grudzień 2020 i styczeń 2021 lub luty 2021. W przypadku ich wcześniejszego opłacenia po przyznaniu zwolnienia można ubiegać się o ich zwrot. Więcej informacji znajdą Państwo tutaj. Wnioski o zwolnienie z opłacania składek można składać do 30 kwietnia 2021.

Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie ułatwi Państwu poruszanie się w gąszczu przepisów.

 

Red.

Poprzedni artykuł

18 lat firmy M&J!

Czytaj więcej
Następny artykuł

Od 27 marca zmiany w zasadach bezpieczeństwa

Czytaj więcej

ul. Reja 6, 65-076 Zielona Góra
Tel. 784 641 622
E-mail: a.goliczewska@opzl.pl