Przedsiębiorczość

Niemal 4,5 mln zł trafiło do lubuskich przedsiębiorców w ramach Polskiego Bonu Turystycznego

Niemal 4,5 mln zł trafiło do lubuskich przedsiębiorców w ramach Polskiego Bonu Turystycznego

Polski Bon Turystyczny to wsparcie zarówno dla polskich rodzin, jak i krajowej branży turystycznej, która najbardziej ucierpiała podczas pandemii koronawirusa. Odmrażanie turystyki spowodowało, że Polacy chętnie korzystają z wypoczynku. W naszym województwie aktywowano już ponad 45 tys. bonów.

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie, które wynosi 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością otrzymają dodatkowy bon, czyli w sumie 1 tys. zł. Rodzice i opiekunowie mogą aktywować bony i opłacić nimi atrakcje do końca marca 2022 r. Dotychczas w województwie lubuskim aktywowano przeszło 45 tys. bonów turystycznych, z wygenerowanych dla nich 214 tys.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Mogą one też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty.

Bonem można płacić do końca marca 2022 r. Nie znaczy to jednak, że do tego czasu trzeba skorzystać z noclegu czy imprezy. Nie ma przeszkód, by opłacić w ten sposób rezerwacje pobytu w późniejszym terminie.

Płatność bonem mogą przyjmować podmioty, które zarejestrowały się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Obecnie jest ich ponad 22 tys. w całym kraju, a w Lubuskiem 267. To najmniej w Polsce. Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem muszą wpisać się na listę prowadzoną przez POT. Można to zrobić wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli ktoś jeszcze nie posiada profilu na PUE, może to zrobić w każdej chwili przez Internet (w celach bezpieczeństwa należy potwierdzić swoją tożsamość) lub w każdej placówce Zakładu.

Aby przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny, na PUE ZUS trzeba wypełnić „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny” (PBT). Poprzez Platformę, podmiot turystyczny może także upoważniać swoich pracowników do przyjmowania płatności bonem. Ma również dostęp do swoich rozliczeń. Przelewy w ramach płatności bonem przychodzą na konto przedsiębiorcy w ciągu 14 dni.

Lista zarejestrowanych przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu jest dostępna na stronie www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Rodziny z całego kraju wykorzystały do tej pory na w naszym województwie ponad 6,2 tys. bonów na kwotę przeszło 4,5 mln. zł.  Oznacza to, że te pieniądze zasiliły konta przedstawicieli lubuskiej branży turystycznej.

Obsługa bonu odbywa się wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Można go aktywować w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego).

Po wpisaniu danych otrzymamy kilkunasto cyfrowo-liczbowy kod, który należy podać przy rezerwacji pobytu lub wycieczki. Gdy to zrobimy, na numer naszego telefonu przyjdzie smsem jednorazowy kod weryfikacyjny, który w ciągu kilku minut należy podać obsłudze. Jeśli tego nie zrobimy, płatność nie zostanie zrealizowana.

Dla wszystkich, którzy mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną całodobową infolinię pod numerem 22 11 22 111. Pytania można też zadawać pisząc na adres: bon@zus.pl 

 

Liczba bonów turystycznych przysługujących: W całym kraju: 4 148 074

 

Lubuskie: 214 445

 

Liczba aktywowanych bonów:

 

Kraj: 1746363

 

Lubuskie: 45 211

 

Kwota zrealizowanych do tej pory płatności:

 

Kraj: 484 652 098

 

Lubuskie 12 868 296

 

Liczba podmiotów turystycznych przyjmujących płatności bonem:

 

Kraj: 24 741

 

Lubuskie: 267

 

Liczba bonów turystycznych wykorzystanych u podmiotów turystycznych w danym regionie:

 

Kraj: 7000 126

 

Lubuskie: 6227

 

Kwota, jaka trafiła do podmiotów turystycznych w ramach bonu: Kraj: 490 989 770 zł

 

Lubuskie: 4 402 213 zł

 

Agata Muchowska
lubuska rzecznik ZUS

Poprzedni artykuł

Cel – Słowenia!

Czytaj więcej
Następny artykuł

(Po)covidowy rynek pracy

Czytaj więcej

ul. Reja 6, 65-076 Zielona Góra
Tel. 784 641 622
E-mail: a.goliczewska@opzl.pl