Dla kogo świadczenie interwencyjne?
Możesz otrzymać świadczenie, jeśli jesteś przedsiębiorcą oraz prowadziłeś działalność na 16 września 2024 r. Co ważne, warunek ten jest spełniony także, jeśli w tym dniu miałeś zawieszoną działalność. Warunek nie zostanie spełniony, jeżeli zaprzestałeś prowadzenia działalności, tj. zamknąłeś ją.
Z pomocy mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w tym wspólnicy spółek cywilnych, jak i osoby prawne i jednostki organizacyjne.
Jakie warunki musisz spełnić, by otrzymać świadczenie?
Otrzymasz wsparcie, jeśli spełnisz łącznie poniższe warunki:
- poniosłeś szkodę polegającą na utracie, uszkodzeniu lub zniszczeniu, bezpośrednio w wyniku powodzi, składników materialnych przedsiębiorstwa niezbędnych do dalszego
prowadzenia działalności gospodarczej, - zobowiążesz się do prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej 6 miesięcy od otrzymania świadczenia interwencyjnego,
- zobowiążesz się do utrzymania poziomu zatrudnienia przez 6 miesięcy od 16września 2024 r.
Oznacza to, że jeśli masz zawieszoną działalność, to od dnia otrzymania świadczenia interwencyjnego musisz ją wznowić. Celem świadczenia jest wsparcie dalszego funkcjonowania
działalności, dlatego musi ona być przez 6 miesięcy aktywnie prowadzona.
Ile wynosi świadczenie interwencyjne?
Świadczenie przysługuje w wysokości wskazanej przez Ciebie we wniosku. Kwota świadczenia nie może jednak przekroczyć:
- wysokości szkody, którą poniosłeś,
- wysokości ustalonej zgodnie ze sposobem, wskazanym we wniosku,
- maksymalnej kwoty świadczenia, która wynosi 1 000 000,00zł.
Jeśli przed wystąpieniem powodzi nie zawarłeś umowy ubezpieczenia przedsiębiorstwa, świadczenie interwencyjne przyznamy w kwocie 75% przysługującej Ci wysokości.
Jak i kiedy złożyć wniosek?
Jeśli chcesz skorzystać ze świadczenia, złóż wniosek RSI (Wniosek o świadczenie interwencyjne przeznaczone na wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy poszkodowanego w wyniku powodzi). Możesz to zrobić do 16 marca 2025 r. elektronicznie, na swoim profilu na PUE/eZUS jako pismo ogólne POG, do którego dołączasz wniosek o świadczenie interwencyjne lub papierowo, w każdej placówce ZUS albo przesłać go pocztą.
Kiedy i jak dowiesz się, czy otrzymasz świadczenie?
Wniosek rozpatrzymy niezwłocznie, potraktujemy go priorytetowo. Informacje w sprawie wniosku udostępnimy na Twoim koncie płatnika PUE/eZUS albo prześlemy na podany przez Ciebie adres do korespondencji – w zależności od Twoich preferencji określonych we wniosku. Dodatkowo, informacje o nowych wiadomościach w sprawie wniosku prześlemy na adres e-mail lub numer telefonu, który podasz na PUE/eZUS. Jeśli przyznamy Ci świadczenie, otrzymasz od nas informację.
Dostaniesz także zaświadczenie o udzieleniu przez ZUS pomocy publicznej. Informację tę przekażemy także do wojewody. W przypadku częściowo negatywnego rozstrzygnięcia lub
odmowy przyznania świadczenia wydamy decyzję. Zrobimy to również wówczas, gdy zobowiążemy Cię do zwrotu całości albo części świadczenia.
Decyzję przekażemy także na Twoje konto płatnika na PUE/eZUS lub na wskazany adres do korespondencji.
Od naszej decyzji możesz się odwołać – za naszym pośrednictwem– do sądu okręgowego. Masz na to miesiąc od dnia doręczenia decyzji.
Agata Muchowska
regionalna rzeczniczka prasowa
ZUS województwa lubuskiego
Dziennikarka i publicystka