Zdrowie

E-papierosy i skutki ich użytkowania

E-papierosy i skutki ich użytkowania

Alternatywą dla klasycznych papierosów, które nie zawierają substancji smolistych został wynaleziony w 2003 roku przez chińskiego farmaceutę Hon Lik papieros elektroniczny. E-papierosy, znane również jako vape, są coraz bardziej popularnym zamiennikiem papierosów tradycyjnych a niekiedy cygar czy fajek. Mają one postać urządzeń elektronicznych o różnych kształtach i rozmiarach, które podgrzewają ciecz zawierającą nikotynę i inne składniki. W przeciwieństwie do innych używek jak papierosy tradycyjne, nie spalają tytoniu i nie generują dymu, lecz parę, co wiąże się z mniejszą ilością substancji toksycznych.

Skład e-papierosa może się różnić w zależności od producenta, jednak podstawowe składniki to: bateria, atomizer i ustnik. Zadaniem baterii jest dostarczenie energii potrzebnej do funkcjonowania e-papierosa. Atomizer odpowiedzialny jest za podgrzanie płynu inhalacyjnego zwanym również liquidem. W skład liquidu wchodzi m.in. woda, etanol, glikol propylenowy lub glicerol, nikotyna, aromaty i dodatki smakowe. Wiele e-papierosów zawiera także substancje chemiczne, takie jak formaldehyd, acetaldehyd i aceton, które powstają podczas podgrzewania cieczy. Za pomocą ustnika podgrzany płyn do temperatury od 200°C do 300°C w postaci pary jest wdychany do układu oddechowego. Inhalowany przez użytkowników aerozol może zawierać również takie substancje jak: lotne związki organiczne, kancerogenne substancje chemiczne, szereg metali ciężkich jak nikiel, ołów czy cyna, oraz bardzo drobne cząsteczki, które mogą być wdychane głęboko do płuc.

Wpływ e-papierosów na układ oddechowy jest tematem wielu badań. Pomimo iż para z e-papierosów nie zawiera aż tylu substancji toksycznych jak papierosy tradycyjne to badania wykazują ich negatywny wpływ. Inhalacja substancji chemicznych w wdychanej parze może prowadzić do podrażnienia dróg oddechowych, kaszlu, nudności, zwiększenia ryzyka infekcji płuc z zapaleniem włącznie. E-papierosy mają również negatywny wpływ na serce i układ krążenia. Badania naukowe dowodzą że korzystanie z e-papierosów może doprowadzić do wzrostu ryzyka wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej i miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, uszkodzeń naczyń krwionośnych oraz zwiększenia ryzyka zakrzepów. Nikotyna zawarta w liquidach podnosi poziom „złego” cholesterolu LDL we krwi. Badania nad skutkami długotrwałej inhalacji e-papierosami wśród dzieci i młodzieży pozostają nieznane. W tych grupach zaobserwowano wyższy wskaźnik uzależnienia od narkotyków i alkoholu niezależnie od rodzaju liquidu–z nikotyną lub bez. Wapowanie ma negatywny wpływ na cały organizm. Metale ciężkie powodują dysfunkcję mózgu, płuc, nerek, wątroby i serca. Nikotyna zawarta w liquidach powoduje pogorszenie się układu immunologicznego w wyniku tego zwiększenie ryzyka chorób nowotworowych. Jest zagrożeniem dla kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu. Nudności, wymioty, suchy kaszel, suchość spojówek ,bóle brzucha, bezsennośći, zawroty głowy mogą być skutkami używania e-papierosów.

Regulacje prawne dotyczące e-papierosów różnią się w zależności od kraju. W niektórych krajach e-papierosy mogą być zakazane, podczas gdy w innych są traktowane jako alternatywa dla tradycyjnego palenia. W Polsce, e-papierosy są regulowane przez ustawę o ograniczeniu spożycia tytoniu i wyrobu tytoniowych. Zgodnie z tą ustawą, e-papierosy nie są traktowane jako wyroby tytoniowe, ale podlegają pewnym ograniczeniom,takim jak zakaz sprzedaży osobą poniżej 18 roku życia.

Podsumowujące-papierosy mają negatywny wpływ na organizm ludzki. Inhalowanie substancji chemicznych zawartych w liquidzie e-papierosów prowadzi do problemów układu oddechowego, serca i układu krążenia. Istnieje również ryzyko związane z bezpieczeństwem e-papierosów, szczególnie związane z wybuchem baterii. W związku z tym jest ważne, aby być świadomym potencjalnych zagrożeń, przestrzegać regulacji dotyczących ich użytkowania, a w przypadku niepokojących objawów skonsultować się z lekarzem.

Konrad Kałasznikow
Uczeń III klasy o profilu
medyczno-przyrodniczym
I LO w Zielonej Górze

Poprzedni artykuł

Lista zawodów i specjalności kluczowych dla lubuskiego rynku pracy

Czytaj więcej
Następny artykuł

POMOC ZUS DLA PRZEDSIĘBIORCÓW, KTÓRZY UCIERPIELI W WYNIKU POWODZI

Czytaj więcej

ul. Reja 6, 65-076 Zielona Góra
Tel. 784 641 622
E-mail: a.goliczewska@opzl.pl