ZUS

Pomoc z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi

Pomoc z ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi

Płatnicy poszkodowani w ostatniej powodzi mogą wnioskować o umorzenie składek. Warunkiem umorzenia będzie spadek przychodu z prowadzonej działalności o co najmniej 40 proc. między wrześniem 2024 r. a wrześniem 2023 r. albo październikiem 2024 r. a październikiem 2023 r. Jeżeli natomiast płatnik składek rozpoczął działalność w 2024 r., będzie to okres – wrzesień 2024 r. do sierpnia 2024 r.

Umorzone zostaną składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub na Fundusz Emerytur Pomostowych. We wniosku płatnik może wskazać miesiące, które przypadają za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. Umorzenie dotyczyć składek należnych od wszystkich ubezpieczonych, których płatnik zgłasza.

Wnioski o umorzenie mogą składać płatnicy składek poszkodowani w wyniku wrześniowej powodzi. Dotyczy to również tych, którzy opłacili składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r.

Wniosek o umorzenie będą mogli złożyć także płatnicy, którzy mają ustalony nowy termin płatności składek na 15 września 2025 r. oraz tych, którzy mają zawartą z ZUS umowę o rozłożenie należności na raty lub o odroczenie terminu płatności składek.

Poza umorzeniem składek, przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku powodzi mogą skorzystać także z innych form pomocy oferowanych przez ZUS. Jeszcze do 16 marca mogą składać
wnioski o świadczenie interwencyjne. Świadczenie przysługuje, co do zasady, w wysokości wskazanej przez przedsiębiorcę we wniosku. Przedsiębiorca wskazuje w jaki sposób ma być
ustalona wysokość świadczenia interwencyjnego tj.: czy jako iloczyn 16 tys. zł i liczby osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS czy równowartość 75% średniomiesięcznego przychodu z działalności gospodarczej za 2023 rok. Mogą je otrzymać przedsiębiorcy, którzy bezpośrednio w wyniku powodzi poniosły szkodę materialną uniemożliwiającą dalsze prowadzenie działalności.

Płatnicy mogą także skorzystać z odroczenie terminu opłaty składek. Oznacza to, że będą mogli przesunąć termin płatności i tym samym uniknąć naliczenia odsetek. Wniosek o odroczenie należy złożyć najpóźniej w dniu terminu płatności składek za dany miesiąc.

Indywidualną pomocą w skompletowaniu oraz wypełnieniu niezbędnych dokumentów służą powołani w oddziałach ZUS doradcy do spraw ulg i umorzeń.

Ważne
W przypadku płatników, którzy opłacają składki na własne ubezpieczenia, umorzenie może mieć negatywny wpływ na prawa do przyszłych świadczeń z ZUS i na ich wysokość. Płatnik nie będzie miał bowiem ewidencjonowanej składki za okres umorzenia.

Jakie należności można umorzyć?
Na podstawie ustawy powodziowej możesz uzyskać umorzenie należności z tytułu składek na:

  • ubezpieczenia społeczne,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy,
  • Fundusz Solidarnościowy,
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub
  • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Agata Muchowska
Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS

Poprzedni artykuł

Konferencja: „Bezpieczna eksploatacja maszyn a wypadki przy pracy” – 24.04.2025, Gorzów Wlkp.

Czytaj więcej
Następny artykuł

Milcząca zgoda pracodawcy na pracę w godzinach nadliczbowych

Czytaj więcej

ul. Reja 6, 65-076 Zielona Góra
Tel. 884 782 630
E-mail: b.przybylska@opzl.pl