Wielki jubileusz Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej za nami. W klimacie podziękowań, życzeń i odznaczeń, odbyły się uroczyste obchody 30-lecia OPZL.
Tu wszystko się zaczęło
Kluczowa data to 10 października 1991 roku, w czasie kiedy w polskiej gospodarce zachodziły dynamiczne zmiany. Grupa przedsiębiorców z ówczesnego województwa zielonogórskiego na spotkaniu założycielskim w Zielonej Górze postanowiła powołać organizację pracodawców. Wśród członków założycieli było dziewięciu ówczesnych dyrektorów lubuskich firm. W dniu 17 grudnia 1991 miało miejsce pierwsze Zebranie Ogólne Członków, na którym do Organizacji Pracodawców Regionu Zielonogórskiego przystąpiły kolejne firmy. Z początkiem 1992 r. zaczęło działać biuro OPRZ, którego dyrektorem został Zbigniew Opaliński. Wpisowe do Organizacji wynosiło 200 tys. zł. Wkrótce odbyły się pierwsze, zagraniczne wyjazdy studyjne, spotkania i szkolenia. Przystąpiono także do Konfederacji Pracodawców Polskich. Setka członków została przekroczona w końcu lat 90.
OPZL dzisiaj
Jest największą organizacją pracodawców w regionie oraz jednym z największych związków regionalnych w Polsce. W zdecydowany sposób wspiera inicjatywy i inwestycje ważne dla przedsiębiorców oraz mieszkańców województwa lubuskiego mając za priorytet rozwój przedsiębiorczości. Przedstawiciele OPZL reprezentują interesy małych i dużych firm, biorąc udział w pracach instytucji regionalnych i ogólnopolskich. OPZL jako jedyny związek regionalny należy do dwóch reprezentatywnych organizacji pracodawców w Polsce: Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, skupiającego przede wszystkim firmy z sektora MMŚP oraz Konfederacji Lewiatan, reprezentującej interesy pracodawców w Polsce i Unii Europejskiej. Aktualnie Organizacja realizuje projekty adresowane do lubuskich przedsiębiorców współfinansowane ze środków UE, koncentrujące się na wdrażaniu innowacji i rozwijaniu kontaktów pomiędzy nauką i gospodarką, rozwijaniu regionalnego rynku pracy w oparciu o potrzeby przedsiębiorców, a także na transgranicznej współpracy gospodarczej.
Członkowie – Założyciele OPZL:
- Tadeusz Baranowski (Przedsiębiorstwo Hurtu Spożywczego)
- Józef Bobiński (Przedsiębiorstwo Budowlane Nadodrze Sp. z o.o.)
- Marek Górny (Novita SA)
- Antoni Rutka (Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa)
- Kazimierz Zelek (Lubuskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Turystycznej Lubtour)
- Stanisław Deskiewicz (Zakłady Przemysłu Odzieżowego Romeo, Zbąszyń)
- Romuald Wrzeszczyński (Zakłady Mięsne Przylep)
- Jerzy Kwiatkowski (Zakłady Przemysłu Wełnianego Polska Wełna)
- Jerzy Kubicz (Lubuska Fabryka Zgrzeblarek Bawełnianych Falubaz)
Przewodniczący OPZL:
1991-1996 – Jerzy Kwiatkowski
1996 – 1997 – Tadeusz Kulczyk
1998 – 2000 – Stanisław Iwan
2000 – 2001 – Tadeusz Kulczyk
2001 – 2002 – Józef Lenart
2002 – 2007 – Wacław Maciuszonek
2007 – nadal – Janusz Jasiński
Dyrektorzy Biura OPZL:
1992 – 2001 – Zbigniew Opaliński
2001 – 2002 – Krzysztof Baług
2002 – 2004 – Marta Skowrońska-Sobich
2004 – 2006 – Krzysztof Irek
2006 – 2019 – Jarosław Nieradka
2019 – nadal – Joanna Zielińska
Obchody 30-lecia za nami
7 października, w Lubuskim Teatrze, odbyła się uroczysta Gala Kongresu Gospodarczego – Lubuskie 2021 inicjująca m.in. obchody 30-lecia OPZL. W tym ważnym dla naszej organizacji wydarzeniu wzięło udział prawie 200 osób. Przed tak licznym i zacnym gronem Zarząd OPZL oraz Komisja Rewizyjna zostali odznaczeni Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego oraz otrzymali okolicznościowe Listy gratulacyjne od Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak oraz Przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubuskiego Wacława Maciuszonka. Wspólne świętowanie uświetnił uczestnikom koncert Renaty Przemyk.
Z kolei 15 października miała miejsce Uroczysta Kolacja Jubileuszowa w Starej Winnej Górze – Winnicy Rodziny Krojcig. W tej części, zamykającej obchody jubileuszowe 30-lecia OPZL, odbyło się uroczyste przyjęcie dla 120 osób, czyli przedstawicieli naszych firm członkowskich, założycieli, władz Organizacji oraz partnerów biznesowych i samorządowych. Wieczór uatrakcyjnił uczestnikom pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu Elwiry Teśluk, księgowej Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej z Biura Rachunkowego Ekspert oraz Bartosza Lecha – uczestnika projektu Lubuski Biznes ma Power! A także pokaz artystyczny tańca High Heels w wykonaniu High Heels Inspiration i Studio Mieszkalska – Łap taniec.
Znakomita frekwencja naszych przedsiębiorców i zaproszonych gości z regionu, kraju i zagranicy to najlepsze dla nas podziękowanie za podejmowane
każdego dnia działania na rzecz rozwoju lubuskiej gospodarki. To także znak, że przez trzydzieści lat Organizacja na trwałe i realnie wpisała się w życie województwa lubuskiego.
Joanna Zielińska