Pracodawcy

Masz dług w ZUS? Rozłóż go na raty

Masz dług w ZUS? Rozłóż go na raty

Masz problem z opłacaniem składek? Skorzystaj z rozłożenia zadłużenia na raty. Dzięki temu opłacisz zaległe składki w dłuższym terminie, a ZUS zawiesi prowadzone postępowanie egzekucyjne. Sprawdź, co jeszcze daje rozłożenie zadłużenia na raty i jak złożyć wniosek.

O rozłożenie spłaty zadłużenia na raty może obiegać się każda osoba zadłużona z tytułu składek, która nie ma pieniędzy spłatę. Mogą to być np. przedsiębiorcy i byli przedsiębiorcy, ich spadkobiercy, osoby, na które przeniesiona została odpowiedzialność za zobowiązania z tytułu nieopłaconych składek, małżonkowie odpowiadający z majątku wspólnego za zadłużenie współmałżonka. Wniosek może także złożyć pełnomocnik, czyli osoba upoważniona przez przedsiębiorcę lub inne osoby odpowiedzialne za zadłużenie.

Z rozłożenia spłaty zadłużenia na raty wynika wiele korzyści. Odsetki nie będą naliczane od następnego dnia złożeniu wniosku, a jedynie opłata prolongacyjna. Wynosi ona 50% stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy. Jeśli toczy się postępowanie egzekucyjne zostanie ono zawieszone.

W pełnej wysokości możesz rozłożyć na raty składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi do dnia złożenia wniosku. Na raty zostaną również rozłożone dodatkowa opłata i koszty upomnienia.

Samo złożenie wniosku o rozłożenie spłaty zadłużenia na raty nie gwarantuje udzielenia ulgi i nie stanowi ustawowej przesłanki do zawieszenia postępowania egzekucyjnego. Jeżeli ZUS odmówi udzielenia ulgi, płatnik jest zobowiązany do uregulowania zadłużenia wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi włącznie do dnia zapłaty.

Jeśli zmieni się sytuacja finansowa (gdy pogorszy się lub poprawi), można złożyć wniosek o zmianę warunków udzielonej ulgi. Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty uzasadniające. ZUS na ich podstawie oceni, czy zmiany warunków umowy jest zasadna. Jeżeli ZUS wyrazi zgodę na zmianę warunków umowy, zostanie zawarty aneks do tej umowy. W tej sytuacji zmieni się wysokość opłaty prolongacyjnej, natomiast wysokość odsetek nie ulegnie zmianie.

W ramach zmiany warunków umowy można wydłużyć bądź skrócić okres spłaty należności bądź zmienić termin płatności rat lub ich wysokość.

Do dnia podpisania aneksu do umowy musisz płacić raty zgodnie z dotychczasowym harmonogramem.

Jeśli nie dotrzymasz warunków umowy, zostanie ona zerwana. Oznacza to, że powinieneś natychmiast spłacić należności objęte wcześniej umową.

W takiej sytuacji masz prawo złożyć wniosek o utrzymanie w mocy umowy ratalnej. Dołącz do wniosku dokumenty, które uzasadnią Twoją prośbę. Utrzymanie w mocy umowy oznacza, że możesz nadal spłacać raty zgodnie z warunkami umowy i że nie zostanie wznowione lub rozpoczęte postępowanie egzekucyjne.

W każdej chwili możesz odstąpić od umowy ratalnej. Rozwiązanie umowy następuje od dnia, który podasz w pisemnym oświadczeniu, jednak nie wcześniej niż od jego złożenia w Zakładzie.

Kiedy odstąpisz od umowy, masz obowiązek od razu spłacić zaległości wraz z odsetkami za zwłokę. Jeżeli tego nie zrobisz, zostanie rozpoczęte lub wznowione postępowanie egzekucyjne.

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących możliwości spłaty zadłużenia w ratach, możesz zwrócić się o pomoc do doradcy do spraw ulg i umorzeń w naszych placówkach.

Agata Muchowska
Od 2016 r. regionalna rzeczniczka prasowa
ZUS województwa lubuskiego. Wcześniej
dziennikarka i publicystka. Absolwentka filozofii.
Zainteresowana głównie zagadnieniami z zakresu
filozofii społecznej i solidaryzmu społecznego.

Poprzedni artykuł

Ranger Raptor Gen2 – auto z pazurem

Czytaj więcej
Następny artykuł

Wielką komorę informatyczną zalaliśmy wodą, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze

Czytaj więcej

ul. Reja 6, 65-076 Zielona Góra
Tel. 784 641 622
E-mail: a.goliczewska@opzl.pl