Biznes

Funduszowy pociąg nie zwalnia

Funduszowy pociąg nie zwalnia

Metaforą związaną z koleją można opisać to, co się dzieje z funduszami europejskimi. Pociąg ruszył według planu, zgodnie z rozkładem jazdy (początek budżetu UE na lata 2014 – 2020). Mamy 2021 rok i zbliżamy się do stacji końcowej (koniec budżetu na lata 2014 – 2020).

Przedsiębiorcy mogą się już szykować na nowe rozdanie. Zanim jednak poznamy podział przyszłego unijnego budżetu, zapraszamy na przegląd dotacji w 2021 roku. Dwa źródła finansowania pomagają w rozwoju działalności gospodarczej – program regionalny, zarządzany przez Zarząd Województwa Lubuskiego i programy krajowe,sterowane centralnie.

Regionalny Program Operacyjny – Lubuskie 2020

Jednym ze źródeł jest bon na innowacje na opracowanie nowego lub znacznie ulepszonego produktu. Wnioski mogą Państwo złożyć w Zachodniej Izbie Przemysłowo-Handlowej i w Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej. Sprawdźcie terminy naboru. Posiadacie już opracowany nowy produkt? Urząd Marszałkowski zorganizuje konkurs na wdrożenie wyników prac B+R.

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) oferuje wsparcie na badania przemysłowe i prace rozwojowe w ramach popularnej „szybkiej ścieżki”. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) oferuje wsparcie na badania przemysłowe i prace rozwojowe w ramach popularnej „szybkiej ścieżki”. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ma szeroką ofertę dla firm. Sprawdźcie dotacje na wdrożenie innowacji, które powstały w oparciu o wyniki prac badawczo- rozwojowych. PARP pomaga także zainteresowanym opracowaniem nowego projektu wzorniczego. Dodatkowym atutem oferty PARP będzie promocja marek produktowych na rynkach zagranicznych – Expo 2020 Dubai. Innowacje, badania, rozwój – to pojęcia, które towarzyszą większości działań skierowanych do firm. Jeżeli macie Państwo pomysł na nowe rozwiązania lub potrzebujecie trenera od innowacji, to sprawdźcie projekty:

STEP I, czyli Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł na Projekt,

STEP II – Innovation Coach.

Szczegółowy poddział konkursów przedstawiamy w tabeli. Nabory wniosków dla przedsiębiorców na rok 2021 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 (RPO-L2020) oraz Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR).

Dodatkowe instrumenty związane ze wsparciem na innowacje dla przedsiębiorców.

Grzegorz Rozmarynowski

Dawid Saletnik

Poprzedni artykuł

Staże studentów

Czytaj więcej
Następny artykuł

Detale tworzą samochód

Czytaj więcej

ul. Reja 6, 65-076 Zielona Góra
Tel. 784 641 622
E-mail: a.goliczewska@opzl.pl