Biznes

Polskie data center wśród najlepszych w Europie

Polskie data center wśród najlepszych w Europie

– To dla nas wielka sprawa i potwierdzenie, że należymy do najbezpieczniejszych data center w Polsce i Europie – mówi Tomasz Stępski, prezes Sinersio. Centrum danych polskiej firmy uzyskało europejski certyfikat EN 50600 w najwyższej, czwartej klasie. Pochwalić nim mogą się tylko nieliczni.

W Unii Europejskiej tylko wąskie grono firm oferujących usługi chmurowe może poszczycić się certyfikatem niezawodności i dostępności na najwyższym poziomie. W ostatnim czasie dołączyła do niego spółka Sinersio, właściciel nowoczesnego data center zlokalizowanego w Nowej Soli (woj. lubuskie).

Sinersio i należący do niej obiekt z powodzeniem przeszły wymagający proces certyfikacji pod kątem zgodności z normą EN 50600 w najwyższej, czwartej klasie. To najnowszy standard w Europie, opracowany przez CENELEC (Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki) i zatwierdzony przez Komisję Europejską.

– Certyfikat potwierdza, że stosujemy najnowocześniejsze rozwiązania dla zapewnienia bezpieczeństwa danych i zaświadcza o niezawodności naszych usług. Standard EN 50600 podlegającym sobie instytucjom rekomenduje Komisja Nadzoru Finansów. To oznacza, że z naszych usług bez obaw korzystać mogą nawet najpoważniejsze instytucje finansowe – tłumaczy Krzysztof Szczeciński, Dyrektor Operacyjny Sinersio Data Center.

Europejskim certyfikatem w najwyższej klasie pochwalić mogą się tylko nieliczni. Wymogi są na tyle wysokie, że trudności z ich spełnieniem mają nawet największe podmioty branżowe.

– Uzyskanie certyfikatu w najwyższym standardzie to dla nas wielka sprawa. Dowodzi, że jesteśmy jednym z dwóch data center w Polsce o najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Należymy do europejskiej czołówki i jesteśmy z tego dumni – podkreśla prezes Stępski.

Certyfikat EN 50600 jest odpowiednikiem amerykańskiego standardu ANSI/TIA-942. Zaświadcza m.in. o niezawodności wszystkich trzech krytycznych instalacji data center – zasilania, chłodzenia i teletransmisji. Potwierdza też bezpieczne położenie i konstrukcję budynku, w którym pracują serwery przechowujące dane, w tym jego odporność na pożar, podtopienia i inne kataklizmy. Przejście procesu certyfikacji nie jest rzeczą łatwą, obejmuje weryfikację data center w siedmiu obszarach obejmujących zarządzanie i infrastrukturę, w tym: konstrukcję budynku i stref, wyposażenie, bezpieczeństwo pod kątem dostaw i dystrybucji energii, stosowanie zabezpieczeń fizycznych i informatycznych, wysoką jakość zarządzania informacjami operacyjnymi. Każdy audytowany obszar zawiera około 40 punktów kontrolnych.

Sinersio Polska to krajowa spółka z branży IT, oferująca usługi kolokacji, chmury obliczeniowej, rozwiązania do tworzenia kopii bezpieczeństwa danych, zaawansowane środowiska IT dla systemów ERP, CRM, BI i innych oraz pełen outsourcing informatyczny. Na rynku działa od 2009 roku.

Kontakt: Katarzyna Kotowska, e-mail: katarzyna.kotowska@sinersio.com, telefon: 68 411 44 40

Poprzedni artykuł

Misja gospodarcza i udział w Światowej Wystawie EXPO w Dubaju

Czytaj więcej
Następny artykuł

Wejdź do Drużyny i Zostań Współwłaścicielem Enea Zastal BC Zielona Góra

Czytaj więcej

ul. Reja 6, 65-076 Zielona Góra
Tel. 784 641 622
E-mail: a.goliczewska@opzl.pl