Biznes

Jakie zmiany wprowadza rząd w obostrzeniach dotyczących przeciwdziałaniu pandemii COVID-19?

Jakie zmiany wprowadza rząd w obostrzeniach dotyczących przeciwdziałaniu pandemii COVID-19?

Galerie handlowe i sklepy meblowe zostaną otwarte w najwyższym reżimie sanitarnym od 28 listopada, czyli od najbliższej soboty. Restauracje, siłownie i kluby fitness pozostaną zamknięte do 27 grudnia. Także uczniowie nie wrócą przed świętami do nauki stacjonarnej, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Plan działania – 100 dni solidarności w walce z COVID-19

Po analizie danych dotychczasowych zachorowań, rząd przedstawia kompleksowy plan i założenia na nadchodzące 100 dni.

Mateusz Morawiecki przedstawił trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. – To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji – dodał. Dotyczą one:

  • etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Zaznaczył, że w tej chwili jesteśmy na etapie nazwanym „bezpiecznikiem, czyli hamulcem bezpieczeństwa”.

Sklepy w galeriach handlowych z reżimem sanitarnym

– Zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty (28 listopada) placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym – zapowiedział premier. – Postanowiliśmy, że na razie placówki gastronomiczne pozostają zamknięte – dodał. – Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane – poinformował szef rządu. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2.

Na ten moment nie sprecyzowano, jaki charakter będzie miał ten reżim i jak daleko będzie ingerował w organizację sklepów. Jak twierdzi Związek Przedsiębiorców i Pracodawców – Mamy nadzieję, że jak najszybciej opublikowane zostaną oficjalne wytyczne sanitarne dotyczące handlu, tak by właściciele podmiotów mieli czas na jak najlepsze przygotowanie swoich sklepów do realizacji nowych założeń.

ZPP podkreślał już, że zamknięcie placówek handlowych generowało szereg negatywnych skutków. Powszechnie prowadzona była dyskusja dot. tego, dlaczego sklepy jednego rodzaju pozostały otwarte, podczas gdy inne – nakazano zamknąć. W niektórych przypadkach (takich jak choćby sklepy z elektroniką) zamknięcie sprawiło na przykład, że dostęp do podstawowych w trakcie pandemii artykułów, niezbędnych choćby dla nauki czy pracy zdalnej, był utrudniony. Od przyszłej soboty problem ten stanie się już nieaktualny i jest to z pewnością dobra informacja.

Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia

– Zdecydowaliśmy, że pozostawiamy szkoły zamknięte do 23-24 grudnia –  poinformował Morawiecki. Nastąpi również kumulacja ferii zimowych. Do tej pory ich daty różniły się ze względu na województwa, jednak w 2021 roku odbędą się w jednym terminie.

Red.

Poprzedni artykuł

Obowiązki pracodawcy – wprowadzenie PPK krok po kroku

Czytaj więcej
Następny artykuł

Sprzęt medyczny do zadań specjalnych

Czytaj więcej

ul. Reja 6, 65-076 Zielona Góra
Tel. 784 641 622
E-mail: a.goliczewska@opzl.pl