Pracodawcy

Modernizacja kształcenia zawodowego w powiecie żarskim

Modernizacja kształcenia zawodowego w powiecie żarskim

W latach 2016 -2023: 806 uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu żarskiego wykorzystało wakacyjny czas na praktyczną naukę zawodu. Dzięki stażom zawodowym zorganizowanym w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żarskim”, którego liderem jest Powiat Żarski, młodzież nabyła doświadczenia zawodowego w urzędach oraz małych i dużych przedsiębiorstwach. Partnerem Powiatu Żarskiego w realizacji tego zadania była Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej.

Staże zgodnie z założeniem projektowych odbywały się dla uczniów ze szkół kształcenia zawodowego tj. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach, Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach, Zespołu Szkół Technicznych w Lubsku oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku.

Wicestarosta Małgorzata Issel :

„Środki unijne pozyskane przez Powiat Żarski pozwoliły na zorganizowanie staży zawodowych w wielu atrakcyjnych miejscach, na terenie naszego powiatu. Uczniowie nabyli doświadczenia kształcąc się m.in. w kwiaciarniach , hotelach , urzędach, restauracjach , zakładach fryzjerskich oraz w większych przedsiębiorstwach, jak Poli- Eco, Saint Gobain, Relpol, Swiss Krono czy Syncreon, MK i wielu innych. Łącznie staże zorganizowano w ponad 100 firmach na terenie Powiatu żarskiego, którzy oferują młodym ludziom bardzo nowoczesne metody kształcenia.„

Za zrealizowany staż uczniowie otrzymali stypendium w wysokości 1500 zł brutto. Równie atrakcyjna była oferta skierowana do pracodawców, którzy zdecydowali się na staż w ich firmie. Założenia projektu przewidywały refundację kosztów stażu, w tym szkolenia BHP, badań lekarskich, odzieży roboczej itd. oraz refundację części wynagrodzenia pracownika, któremu została powierzona rola opiekuna stażysty. Warto podkreślić że również w nowoczesnych technologiach u pracodawców kształciło się na stażach 40 nauczycieli.

Szymon Olenderkiewicz –stażysta w zawodzie  technik żywienia i usług gastronomicznych w kawiarni Lavenda Żary:

….Było to najlepsze miejsce do odbycia mojej pierwszej praktyki, ponieważ nauczyłem się jak mam rozmawiać z klientem, jak go zachęcać a ponadto nauczyłem się jak obsługiwać różne przyrządy gastronomiczne, jak zaparzać różne typy kawy, robić desery, piec ciasta , biszkopty i najważniejsze rzeczy, które mi się przydadzą w życiu zawodowym… „

fot. Kawiarnia Lawenda

Projekt dał uczniom szansę na spróbowania swoich sił w realnym miejscu pracy, w zawodzie w którym się kształcą. Najcenniejsze efekty staży to zadowolenie i nabycie doświadczenia przez uczniów, ale również pozytywny odbiór wśród pracodawców. Część stażystów po odbyciu stażu sprawdziła się na tyle dobrze, że kontynuowała swoją przygodę z zawodem już na podstawie kolejnej umowy z pracodawcą. W kilku przypadkach uczniowie po skończeniu szkół średnich wrócili do pracodawców, u których odbywał się staż, już jako pracownicy, najczęściej w zawodach fryzjerskich, gastronomicznych, informatycznych czy ekonomicznych. To uważamy za największy sukces projektu.

Starosta Żarski Józef Radzion:

Przypomnijmy, Powiat Żarski otrzymał 22 mln. 373 tys. 874,36 zł na realizację projektu pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żarskim”. Ze środków unijnych został zakupiony najnowocześniejszy sprzęt do specjalistycznych pracowni. W ramach projektu 2300 uczniów zostało objętych szkoleniami, kursami, praktykami i stażami zawodowymi. 78 nauczycieli szkół powiatu żarskiego skorzystało z atrakcyjnych form doskonalenia zawodowego”.

Joanna Małecka

fot. Saint Gobain
Poprzedni artykuł

Kierunek: eksport

Czytaj więcej
Następny artykuł

Modernizacja kształcenia zawodowego w powiecie wschowskim

Czytaj więcej

ul. Reja 6, 65-076 Zielona Góra
Tel. 784 641 622
E-mail: a.goliczewska@opzl.pl