Pracodawcy

Serca Polskich firm w barwach flagi Ukrainy

Serca Polskich firm w barwach flagi Ukrainy

Akcja pomocy Ukrainie trwa. Solidarność polskich firm przybiera na sile i przekracza wszelkie oczekiwania. Obserwujemy masową pomoc naszych lubuskich przedsiębiorców zrzeszonych w Organizacji. Ich pomoc jest bezcenna, wiele z naszych firm przyłączyło się do akcji pomocowych na szeroką skalę. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Część z nich podzieliła się z nami swoim wkładem.

 

Sela Sp. z o.o.

W sytuacjach kryzysowych potrafimy się zjednoczyć i zorganizować jak żaden inny naród. Tego nauczyła nas historia…

Wobec ogromu potrzeb i zmasowanych akcji humanitarnych postanowiliśmy wesprzeć Ukraińskie społeczeństwo w formie przekazania im ponad 100 gaśnic (w pełni sprawnych i gotowych do użycia). Chcieliśmy się w ten sposób skupić na dość nietypowym produkcie, który mamy nadzieję uratuje czyjeś życie. Dodatkowo przekazaliśmy też asortyment medyczno-higieniczny w postaci wkładów do apteczek, bandaży, środków odkażających, leków przeciwbólowych i artykułów higienicznych niezbędnych do funkcjonowania w tych ekstremalnie trudnych warunkach.

 

„Mazel” S.A.

Zdecydowanie, obecny czas jest szczególny dla MAZEL ze względu na zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Do spraw czy wyzwań formalnych i biznesowych, związanych możliwością opuszczenia stanowisk pracy przez tych pracowników, w związku z organizacją wyjazdów po rodziny, czy powrotem na Ukrainę na wojenny front, dochodzą jeszcze ludzkie niepokoje, potrzeba, chęć i organizacja pomocy. Zarówno na poziomie kierowniczym jak i całej kadry MAZEL postawiliśmy w pierwszej kolejności na wsparcie naszych ukraińskich pracowników; niezależnie od tego, jakie decyzje zostaną przez nich podjęte. Jest to zdecydowanie wsparcie kierowane, celowe, wynikające z rzeczywistych i zakomunikowanych nam potrzeb, zarówno przez samych pracowników, jak również ich rodzin przebywających obecnie na terenach wojennych. Na podstawie jasno określonego zapotrzebowania skompletowana została przesyłka, przygotowana zarówno w postaci oddolnych inicjatyw kadry; poprzez zbiórkę rzeczową i finansową,  jak również poprzez wsparcie infrastrukturą i materiałami będącymi na wyposażeniu firmy. Przesyłka ta przez jednego z ukraińskich pracowników dostarczona zostanie na teren Ukrainy. Mamy świadomość, że to nie koniec, a przed nami kolejne wyzwania np. w postaci wsparcia naszych pracowników w zakresie lokali mieszkaniowych, czy współorganizacji pierwszego okresu ich pobytu w Polsce.

 

LUX MED Sp. z o.o.

Pracownicy Grupy LUX MED przygotowali pakiet POMOC dla Ukrainy. W ramach pakietu udzielana jest pomoc medyczna dla  osób przyjeżdżających z Ukrainy w placówkach LUX MED. Zorganizowano ratownictwo medyczne na granicy, wsparcie przy relokacji rodzin pracowników z terenu Ukrainy do Polski, bezpośrednie wsparcie szpitali na Ukrainie. Tworzone są miejsca pracy dla lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego i pracowników administracji w placówkach LUX MED. Organizowane są webinary z udziałem psychologów i prawników.

 

Związek Ukraińców w Polsce

Od ponad dwóch tygodni ukraińskie wojsko na wszystkich frontach odpiera rosyjskich okupantów. 15 dni Ukraińcy aktywnie walczą z rosyjskimi agresorami, jednocząc swoje wysiłki nie tylko na Ukrainie, ale także poza jej granicami. Na froncie wolontariatu w naszym mieście działa na przykład Związek Ukraińców w Polsce, organizacja pozarządowa pomagająca mniejszości ukraińskiej. To zupełnie inni ludzie, którzy mają różne poglądy polityczne i religijne, różne języki, obyczaje, tradycje i którzy dziś walczą o wolność Ukrainy, a może i całej Europy.

„Wszystko zaczęło się od informacji na Facebooku z prośbą o pomoc dla mężczyzn, którzy poszli na wojnę. Przez kilka godzin na jednym z parkingów naszego miasta zbierano sprzęt wojskowy, żywność i lekarstwa. Imponująca była aktywność i zaangażowanie ludzi. Nikt nie przypuszczał, że osiągnie taką skalę i stanie się poważnym ruchem wolontariackim” – powiedziała jedna z organizatorek akcji społecznej Liuba Voichuk.

Od pierwszych dni wojny Dom Ukraiński w Zielonej Górze stał się punktem zbiórki nie tylko dla żołnierzy, ale także ukraińskich kobiet i dzieci szukających schronienia w Polsce. Aby uniknąć chaosu i skutecznie działać w tym kierunku, postanowiono podzielić obowiązki między różne organizacje.


Pod adresem ul. Ignacego Krasickiego 25A przyjmujemy takie rzeczy jak: sprzęt wojskowy, odzież termiczna, leki, żywność i środki higieny osobistej. Tam sortujemy, pakujemy i transportujemy na miejsce załadunku. Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta zajmują się natomiast uchodźcami. Z tych powodów prosimy o dostarczanie rzeczy dla kobiet i dzieci pod adres Dolna 6, Podgórna 7 lub magazyn na Zjednoczenia 110.


„Naszym priorytetem są żołnierze. Pod adresem Ignacego Krasickiego 25A przyjmujemy takie rzeczy jak: sprzęt wojskowy, odzież termiczna, leki, żywność i środki higieny osobistej. Tam sortujemy, pakujemy i transportujemy na miejsce załadunku. Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta zajmują się natomiast uchodźcami. Z tych powodów prosimy o dostarczanie rzeczy dla kobiet i dzieci pod adres Dolna 6, Podgórna 7 lub magazyn na Zjednoczenia 110, mówi Liuba Voichuk ze Związku Ukraińców w Polsce.

Z dnia na dzień coraz więcej osób i różnych organizacji pozarządowych przyłącza się do Związku Ukraińców. Od rana do wieczora praca idzie pełną parą w magazynie, który na potrzeby wolontariuszy udostępniła nieodpłatnie firma LCL Spedition, a także zorganizowała tam dział logistyki. Stamtąd w ciągu dwóch tygodni na Ukrainę wysłano dziesiątki busów i aut, 3 ciężarówki z pomocą humanitarną.

Obecnie Związek Ukraińców w Polsce nie przestaje działać i zachęca wszystkich zainteresowanych do przyłączenia się do największego ruchu wolontariackiego w Zielonej Górze, ponieważ Wasze dary i ciężka praca pozwalają ukraińskim żołnierzom z godnością odeprzeć agresora, często ratować życie innych, a w końcu bezlitośnie zawalczyć o wolną przyszłość.

Red.

Poprzedni artykuł

Polski Chaos – czyli korzyści i straty z największej reformy podatkowej od lat

Czytaj więcej
Następny artykuł

Praca dla uchodźców z Ukrainy

Czytaj więcej

ul. Reja 6, 65-076 Zielona Góra
Tel. 784 641 622
E-mail: a.goliczewska@opzl.pl